Istorijos pabaigoje pasidalinsime patarimais, kurie padės nusipirkti kokybišką namą ir neturėti galvos skausmo dėl biurokratinių reikalavimų, bet apie viską nuo pradžių – vienos šeimos, kuri norėjo naujo namo, istorija.

Statyti ar pirkti?

Padidėjus šeimynai ir atėjus laikui iš buto kraustytis į namą, šeimoje kilo debatai: statytis ar pirkti pastatytą? Jei pirkti pastatytą – tai įrengtą ar su vadinamąja daline apdaila. Nugalėjo supratimas, kad nei statytis, nei įsirenginėti laiko nėra (nors statybiniai reikalai ir nėra visai svetimi ir nesuprantami), buvo nutarta pirkti naują, bet jau su atlikta visiška apdaila namą. Sprendimą lėmė ir kiti gana svarbūs aspektai: visiškai baigto namo pirkimą didesne dalimi finansuoja bankai, taip pat nesinorėjo prisiimti rizikos dėl namo pridavimo, jei šeimininkai patys atliktų apdailą – reikalavimai vis darosi griežtesni, visada yra rizika, kad statytojas bus padaręs kokių nors klaidų iki pardavimo ir panašiai. Pirkėjams buvo tekę girdėti keletą istorijų, kai naujieji savininkai, perėmę namo pridavimo funkciją, ilgam ne dėl savo kaltės užstrigo valdiškų namų koridoriuose. Be to, jei bus perkamas namas su daline apdaila, šeimininkai jį įsirengs, gali atsirasti daugybė ginčytinų momentų dėl statytojo garantinių įsipareigojimų, kurių iš esmės net nebelieka – juk galima beveik bet kokio defekto atsiradimo kaltę suversti tiems, kas atliko apdailą ir gal „ką nors pragręžė“, gal „ką nors pažeidė ar kitaip sugadino“... Tad perkant pilnai įrengtą namą: didesnio kredito galimybė, nekyla problemų dėl garantinių įsipareigojimų, nelieka rizikos dėl namo pridavimo.

Noras gyventi taupiai

Ir dar – šeima nutarė susirasti A+ ar bent jau A energetinio naudingumo klasę atitinkantį būstą. Artėjantys reikalavimai artimoje ateityje sertifikuoti namus (atlikti vadinamąją „techninę apžiūrą“) tiesiog verčia atsisakyti tiek B, tiek, žinoma, žemesnės energetinės klasės namo. Ką jau kalbėti apie norą gyventi taupiai... Na ir prasidėjo paieška, statytojų bei tarpininkavimo įmonių aktorinio meno demonstravimas. Namo ieškanti šeima neblogai išmanė statybų verslo, technologijų reikalavimus, tad minėtų asmenų diletantizmas bei nesąžiningumas tiesiog pribloškė. Pagrindinis triukas – „statome A klasę atitinkantį namą“. Bet dažnai net statybą leidžiantis dokumentas yra išduotas B klasės namui. Ir statytojas savo valia prisiims gerokai didesnius (bent 20 procentų) statybos kaštus? Tik nereikia akių dumti!

 

A+ klasės paieškos

Tokiu būdu buvo atrinkti namai, statomi pagal A klasės statiniui išduotus leidimus. Tada paieška žymiai susiaurėjo, nes didžioji dalis namų yra gavę statybos leidimus iki 2017 metų, kol nebuvo įsigalioję naujieji reikalavimai energetiniam naudingumui (tiesiog statytojai pagudravo, iš anksto gaudami leidimus vėliau numatytiems statyti namams). Atvykus įvertinti, ar tinkamas toks namas, į akis krisdavo tai, kad nesilaikoma elementarių inžinerinių reikalavimų, norint pasiekti A arba A+ energetinio naudingumo lygį: buvo netinkamai montuojami langai, neatliekamas tinkamas sandarinimas, naudojamos netinkamos šiltinimo medžiagos ir t.t. Statytojai  (ar tarpininkai) buvo prašomi pateikti:   energetinio naudingumo skaičiavimų dokumentus (be to tiesiog neįmanoma tinkamai parinkti medžiagų, komponentų, konstrukcinių mazgų!),  taip vadinamus „šalčio tiltelių skaičiavimus“ (o jie projektuojant „A“ klasės namus yra privalomi, taip pat pagal praktinę tiltelių skaičiavimo patirtį jau galima pastebėti, kur yra galimi detalių/mazgų netobulumai),  medžiagų sertifikatus, statybų žurnalą, sutartis su rangovais ir t.t. Po tokio prašymo, kokybiško namo ieškančią šeimą dažniausiai palaikydavo „nežinia ko reikalaujančiais“, statytojo brangų laiką gaišinančiais žioplinėtojais. O iš tiesų be šių dokumentų juk jau nebeįmanoma nei namo tinkamai pastatyti, nei priduoti. Tad tokie pirkėjų reikalavimai buvo tikrai pagrįsti.

Gerai pigu nebūna

Atsirado keletas objektų, kur viskas buvo tikrai neblogai. Gal tik išskyrus kainą – kaip ir logiška, kad gerai ir pigiai nepastatysi... Nors buvo tam tikrų problemėlių, jos buvo santykinai nedidelės ir nenuslopino noro galvoti apie įsigijimą. Vėliau atkrito net ir tie, kurie buvo atrinkti, kai buvo iškeltas reikalavimas notarinėje sutartyje numatyti tikslią datą, iki kurios namą statytojas priduos savo lėšomis, kad statinys atitiks A energetinio naudingumo klasę ir kad to neatlikus iki sutartos dienos, statytojui atsiranda prievolė mokėti ženklią baudą (tokią, kuri  nusipirkusiems namą savininkams leistų jaustis saugiai, jei kils problemų priduodant namą). Tokiu būdu teko rinktis „vieną iš vieno“, nes tik vienas statytojas sutiko su tokia pirkėjui svarbia sąlyga. Ir teisybės vardan reikia pripažinti – tai buvo, ko gero, brangiausias pasiūlymas rinkoje. Deja, gerai pigu nebūna (moterys, kurios renkasi batus, pritars).

Keletas patarimų:

 • Nebereikia žiūrėti į B ar žemesnės klasės namus, nes tai jau technologinė praeitis;
 • Rimtai apsvarstykite, ar tikrai turite noro/supratimo/laiko patys įsirenginėti su daline apdaila pirktą namą (ekonominis efektas, patikėkite, kažin ar bus teigiamas...);
 • Dar rimčiau apgalvokite, ar svarbi Jums garantija. Jei taip – tik su pilna apdaila ir 100 procentų baigtumo pirkinys;
 • Visada įsitikinkite, kad stato bent jau keleto metų istoriją turinti įmonė, o ne statybos vykdomos kokio nors fizinio asmens vardu – siekiant išvengti mokesčių taip elgiasi dažnas. Ir vėl – patys juk suprantate, kad garantinių įsipareigojimų vykdymo iš Vardenio Pavardenio kažin ar sulauksite.
 1. Statybą leidžiančio dokumento (kad tai tikrai vykdoma A ar A+ klasės statinio statyba);
 2. Statinio energetinio naudingumo skaičiavimų (jie būtini statant minimas naudingumo klases);
 3. „Šalčio tiltelių“ skaičiavimo (jie privalomi tiek formaliai, tiek dėl praktinių tikslų);
 4. Medžiagų sertifikatų (be jų namo niekas nepriduos);
 5. Sutarčių su rangovu (statytojo likvidavimo atveju jis neš garantinius įsipareigojimus);
 6. Namo sandarumo testo ataskaitos (ji būtina A ir A+ klasės atveju). Testo rezultatas turi būti bent Aklase- 1., A+ klasė- 0,6.
 7. Sutarkite su statytoju, kad jis atliks namo pridavimą ir prisiims sutartyje prievolę Jums išmokėti solidžią kompensaciją (tarkim, 30 proc. nuo namo vertės), jei to neatliktų, ar atliktų pavėluotai (kitaip galite nusipirkti ne namą, o bėdą).
 8. Pasisamdykite nepriklausomą ekspertą, kuris yra dalyvavęs A ar A+ klasės namo statyme ir pridavime. Patikėkite, tai atsipirks su kaupu, nes perprasti, kur sakoma tiesa, o kur vyksta akių dūmimas gana nelengva...

Tad jei turite patikimą ekspertą ir visi kiti šeši punktai tenkinami – gero pirkinio ir linksmų įkurtuvių!

domoplius.lt

domoplius.lt