Šviestuvo gamyboje jums prireiks žinių apie elektrą ir kaip su ja elgtis, tad jeigu nepasitikite savo jėgomis – šviestuvo sudėjimą ir pajungimą patikėkite specialistui. Bet ką jūs tikrai galite padaryti, tai susikurti šviestuvą pagal save, savo norus, interjero spalvas ir stilių. 

 

Visų pirma – jums reikia išsirinkti norimą laidą. Nuspręskite, koks labiausiai tiks jūsų interjere - ryškios ar neutralios spalvos, tekstilinis, lygus ar pintas, vienspalvis ar raštuotas.

Antra – išsirinkite lemputės lizdą arba liaudiškai vadinamą „patroną“. Lizdas gali būti plastmasinis, keraminis ar metalinis, modernus arba sendintas, retro stiliaus, įvairiausių spalvų – rinkitės jums labiausiai patinkantį! 

Trečias žingsnis gali būti ir paskutinis. Jeigu norite modernaus, minimalistinio šviestuvo, kuris susideda tik iš laido, lizdo ir lemputės, jums trūksta tik lemputės. Išsirinkite tokią, kuri atitiktų jūsų apšvietimo poreikius ir stilistiškai derėtų prie interjero. 

Lemputės būna įvairios – kaitrinės, halogeninės, LED, liuminescencinės. Kokia lemputė man tinka? Šį klausimą dažnai girdime, todėl čia šiek tiek sustojame ir paaiškiname. Lemputė tinka kokia tik norite, jei paisote šviestuvo ar lemputės lizdo techninių reikalavimų. Kokios lemputės jūs norite ar jums reikia – kitas klausimas. Taigi į ką atkreipti dėmesį? 

  • Visų pirma – į galingumą, matuojamą vatais (W). Jeigu jūsų šviestuvas yra 40 W, tai ir lemputę turite rinktis ne galingesnę nei 40 W (kitaip rizikuojate, kad šviestuvo konstrukcinės dalys gali pradėti svilti, lydytis, o blogiausiu atveju – užsidegti). Taip pat reikia žinoti, kad didesnė galia reiškia daugiau suvartojamos elektros energijos ir didesnę sąskaitą už elektrą. 
  • Sekantis dalykas, pagal kurį turite rinktis lemputę savo šviestuvui, tai lizdas/cokolis. Cokoliai yra skirstomi į kelis tipus, o aprašomi raide ir skaičiumi. Raidė – tai cokolio forma, o skaičius nurodo cokolio skersmenį. Populiariausi ir daugumai žmonių labiausiai girdėti lizdai tikriausiai yra E27 ir E14 (o šiek tiek rečiau – lizdai, žymimi G raide). Dažniausiai buitiniai, namams skirti šviestuvai turi arba E27, arba E14 lizdą, taigi jums reikia lemputės su tokiu cokoliu.
  • Na, o toliau lemputę galite rinktis pagal pageidaujamą šviesos spektrą (kitaip tariant šviesos spalvą), matuojamą kelvinais (K). Lemputės gali skleisti šiltą (2700 K) ar šaltą (3200 K) šviesą. Vienose namų erdvėse gali reikėti šiltesnio, kitose – šaltesnio apšvietimo.
  • Dar vienas pasirinkimo kriterijus yra šviesos srautas, matuojamas liumenais (lm). Liumenai nusako lemputės skleidžiamos šviesos ryškumą. T.y. daugiau liumenų turinti lemputė geriau apšvies tą patį plotą nei lemputė, turinti mažiau liumenų. Internete galite pasiskaityti, kiek liumenų reikia tam tikro dydžio ar paskirties kambariui efektyviai apšviesti. Pagal tai galima apskaičiuoti kiek šviestuvų kambaryje įrengti ir kiek liumenų turinčias lemputes į juos įsukti.
  • Taip pat atkreipti dėmesį galite į tai, ar šviesos srautas yra reguliuojamas, kitaip tariant ar į šviestuvą įsukę tam tikrą lemputę galėsite ją pritemdyti (tam reikia specialaus reguliatoriaus – dimerio) bei koks yra lemputės šviesos sklaidos kampas– ar lemputė šviesą skleis į visas puses (360 laipsnių kampas), ar šviesa bus labiau nukreipta viena kryptimi (pvz. 120 laipsnių kampas).
  • Na ir galiausiai – atkreipkite dėmesį į lemputės formą, stilių. Gal norite dekoratyvinės lemputės, kurioje matosi dailus siūlelis? Ar lemputės forma turi būti apvali, pailga, o gal kaip nors įdomiai išraityta?
  • Visus šiuos punktus reiktų apgalvoti, nustatyti, kokie yra jūsų prioritetai ir poreikiai, o tada belieka išsirinkti.

Norite kažko daugiau, nei lemputės ant laido? Tada keliaujame prie ketvirto žingsnio.

Taigi, dabar laikas rinktis dekoratyvinius šviestuvo elementus – gaubtą, lubų dangtelį, kitus papuošimus. Šviestuvo gaubtas gali būti mažas ar didelis, gana plokščios formos, arba kaip tik – gilus, išlenktas, varpo formos. Spalvų ir medžiagų pasirinkimas tiesiog svaigina. Taip pat įvairiausių formų būna ir lubų dangteliai, skirti uždengti šviestuvo pakabinimo ir pajungimo infrastruktūrą. 

Mes siūlome kelis pasirinkimus tiek gaubtų, tiek lubų dangtelių. Ypatingai džiaugiamės keraminių šviestuvų detalių linija. Na, sakykite, ar ji ne ypatinga?

Šioje linijoje rasite lubų dangtelius, šviesos jungtukus, skridinukus (per kuriuos pervestas laidas nėra lankstomas ir lieka nepažeistas), svarelius bei laido tvirtinimo prie sienos detales.

Šios keraminės šviestuvų detalės yra baltos ir juodos spalvos, taigi galite rinktis, kas labiausiai tiktų jūsų namuose.

Na, o dabar norime parodyti, kokią magiją ir meną galite sumeistrauti iš laidų :) Tam reikia laido tvirtinimo detalių. Jos taip pat būna įvairios – vienos keraminės, kitos plastmasinės, taip pat galite patys jas pasigaminti iš medžio. Svarbesnis skirtumas yra ne medžiagoje, o formoje, nes vienos detalės yra skirtos tvirtinti lygiems laidams, o kitos – pintiems.

Laidų magija. Ji užburiančiai atrodo tiek didelėse viešose erdvėse, kavinėse, restoranuose, parduotuvėse, biuruose, tiek mažesnėje namų erdvėje, kur gali pagyvinti neįdomią pliką sieną ir tapti akį traukiančiu „paveikslu“.

domoplius.lt

domoplius.lt