Savo vaikams norėtume sukurti pačias geriausias sąlygas augti sveikiems ir laimingiems, tačiau dažnai galimybės mūsų norus riboja. Planuodami kaip įrengti vaikų kambarį, dažnai susiduriame su erdvės problema, todėl tenka gerokai pasukti galvą, kaip jaukiai ir patogiai įkurdinti savo mažylius. Mažiausiems šeimos nariams paprastai skiriami mažiausi kambariai, tačiau ten per mažai erdvės žaisti, todėl  daugybė žaislų, žaidimų ir mažųjų rankdarbiams reikalingų dalykų laikomi bendroje zonoje. O kartais galimybės paskirti atskirą kambarį apskritai nėra.

Todėl projektuojant vaikų erdvę, svarbu skirti pakankamai dėmesio efektyviam patalpos išplanavimui ir pasinaudoti vietą taupančiomis gudrybėmis. 


Žinoma, vaikų erdvę reikia įrenginėti atsižvelgiant į jų amžių ir poreikius, tačiau yra  kelios bendros taisyklės, į kurias svarbu atsižvelgti:

• Vaikui svarbu turėti privačią erdvę. Kad vaikas sėkmingai vystytųsi ir tobulėtų, jam svarbu ne tik tėvų meilė ir dėmesys, bet ir asmeninis privatumas, kad ir nedidelis, bet savas kampelis. Jei nėra galimybės vaikui įrengti atskirą kambarį, reikia atskirti bent zoną bendrose patalpose, kurioje jis jaustųsi saugus, galėtų netrukdomas žaisti, kurti, ramiai pabūti vienas. Šioje erdvėjė turėtų tilpti visi pagrindiniai reikalingi baldai ir vaiko daiktai.


• Svarbu patalpą efektyviai suskirstyti pagal funkcines zonas (miegojimo, mokymosi zonos, žaidimų erdė, drabužių laikymo vieta). 


Projektuojant baldų išdėstymą pagalvokite, ką vaikas mėgsta veikti, kaip praleidžia didžiąją dalį dienos. Itin mažose patalpose, siekiant sukurti daugiau vietos žaidimų, mokymosi erdvei, rekomenduojama pagalvoti apie minimalistinę, ar visai paslepiamą miego zoną, juolab kad šiais laikais yra įvairių variantų. Kadangi miegojimui skiriama tik naktis ir mažiesiems - pietų miegas, atlenkiamos, ar išstumiamos lovos – itin taupantis vietą sprendimas. Taigi tokia „nematoma“ lova būtų naudojama tik miegojimui, o ją paslėpus - likusį laiką vaikas turės daugiau vietos kitoms veikloms.


Taip pat geras variantas- išstumiamas papildomas čiužinys, kuris dienos metu sustumiamas ir atsiranda papildoma erdvė.


• Kai grindų plotas riboja, svarbu efektyviai išnaudoti vertikalų paviršių. Šiais laikais, kai baldus meistrai gali pagaminti pagal užsakymą ir pritaikyti prie konkrečios patalpos ypatybių, išspręsti erdvės problemą tampa lengviau. Todėl pagalvokite kaip efektyviai išnaudoti erdvę iki pat lubų, įrengti dviaukštes lovas, lentynas, antresoles, galbūt suprojektuoti slankiojančius, transformuojamus baldus. Drabužių spintas taip pat verta daryti aukštesnes, su antresolėmis papildomomis lentynomis, kuriose galėsite sudėti mažylio nesezoninius rūbus, rečiau naudojamus daiktus. Už uždarų durelių patalpinti daiktai mažiau apkraus erdvę, kambarys atrodys tvarkingesnis.
• Šviesios spalvos didina patalpą, tamsios mažina. Geriausia vaikų kambariui,ypač jei jis nedidukas, parinki neutralų bendrą koloritą, šviesų atspalvį, kad ir baltą. Taip išdažytos sienos neapsunkins erdvės, patalpa vizualiai atrodys didesnė. Vaikų daiktai, piešiniai, žaislai paprastai būna spalvoti, taigi erdvė spalvomis užpildoma savaime. Taigi, ramus sienų tonas padės išlaikyti balansą ir gerą vaiko savijautą mažoje erdvėje. Norint  išvengti monotonijos ir suteikti žaismingumo, dalį sienos galite išklijuoti linksmais tapetais arba  lipdukais, piešinukais. 


Jei ploto mažai, tuomet ir  baldų fasadams geriausia pasirinkti šviesias spalvas. • Net ir nedidelėje patalpoje stenkitės sukurti jaukią aplinką. Savo kambaryje vaikas turi jausti saugus, galintis atsipalaiduoti, todėl jį supanti aplinka turi būti jauki, įrengta atsižvelgiant į jo charakterio ypatybes. Ant laisvų sienos plotų galite surengti vaikų darbų parodėlę, taip bus prasmingai išnaudota vieta, parodytas dėmesys vaiko darbams, skatinamas kūrybiškumas. Kitas  paprastai pasiteisinantis praktiškas sprendimas - dalį sienos paskirti lentai, ant kurios vaikai gali piešti rašyti kreida. 


Taip pat pagalvokite kaip efektyviai išnaudoti grindis. Paprastai tai vaiko žaidimų vieta, todėl galima dekoruoti jas lipdukais, patiesti vaikišką kilimą su miesto ar kelių žemėlapiais, didelę dėlionę - kilimą, kurią vaikas pats galėtų surinkti.


• Jei kambarį dalijasi keli vaikai, svarbu, kad kiekvienas jų turėtų bent nedidelę savo erdvę daiktams laikyti. Maži vaikai yra augančios asmenybės ir jiems labai svarbu turėti  SAVO daiktų ir SAVO vietos. Bendroje zonoje galite šias vietas išskirti priklijavę ar pakabinę vaikų vardus ar jų pirmasias raides. Gražiai ir stilingai atrodo iš fanieros ar medžio išpjaustytos raidės, kurias galima dekoruoti kartu su vaikais norimomis spalvomis.  


Tegul kiekvienas vaikas turi po savo nuolatinę miegojimo vietą, rašomojo stalo stalčių, drabužių lentyną, asmeninę daiktadėžę.


Taigi,  efektyviai  suprojektavus baldų išdėstymą ir pagalvojus apie vaikiškas detales, net  ir mažytėje erdvėje galima sukurti jaukią aplinką, kurioje tilps visas vaiko pasaulis.

 

domoplius.lt

domoplius.lt