Židinys yra ne tik šilumos šaltinis. Jis dažnai tampa namų ašimi, traukos centru, prie kurio susiburia visa šeimyna, vakaroja svečiai. Tai labai svarbi namų detalė, esminis interjero akcentas.  Norint pasirinkti tinkamą židinį, pirmiausia svarbu įvertinti techninius parametrus ir saugumo kriterijus, atsižvelgti į tai, kokioje aplinkoje jis bus eksploatuojamas. Tačiau taip pat labai svarbu vizualinis vaizdas, kaip židinys ir jo apdaila derės prie bendro namų interjero stiliaus, aplinkos. Kaip dekoruoti erdvę aplink židinį, kokius aksesuarus pasirinkti, kad židinys taptų  jaukumo simboliu?


Židinio vieta namuose

Kai kuriamas namų projektas, dažnai židinys tampa pagrindine detale, nuo kurios pradedamas kurti bendros gyvenamosios patalpos vaizdas, tarsi pirma dėlionės detalė, aplink kurią lipdomos visos kitos. Šiuolaikiniuose interjeruose dažnai virtuvės, valgomojo ir svetainės zonos yra sujungtos, taigi dažniausiai stengiamasi suprojektuoti židinį, taip, kad galima būtų jį stebėti  iš įvairių kampų.


Kitas svarbus dalykas - židinio dydis ir forma, kiek vietos namuose galima jam skirti. Kai erdvė didelė, lengviau įgyvendinti įvairius sumanymus. Kai  nėra erdvės apribojimų, galima įrengti didelį židinį ir dekoruoti erdvę aplink jį, o galbūt suprojektuoti atskirą koloną, pertvarą, kuriame bus imontuotas židinys. Esant mažai erdvei, ar norint įkurdinti židinį bute po rekonstrukcijos, gali tekti pasukti galvą kaip išspręsti šį klausimą. Šiais laikais siūloma įvairių nedidelių, kompaktiškų židinių, taip pat krosnelių. Svarbu tinkamai pasirinkti, kad židinys derėtų prie esamo interjero stiliaus, harmoningai papildytų aplinką ir apjungtų visus kambario baldus, kitas detales.

Židinys – bendro interjero dalis

Pavyzdžiui, klasikinio stiliaus židinys tiks prie klasikinio interjero, taip pat Provanso stiliaus namuose. Tokie židiniai dažnai būna dideli, dekoras atspindi bendrą klasikinį stilių. Apdailai dažniausiai naudojamos natūralios medžiagos, medis, akmuo, taip pat marmuras. Paprastai dekoras pasižymi puošniomis formomis, gausiomis detalėmis, raižiniais, kurių pagalba kuriamas romantikos ir sentimentalumo įspūdis.


Ir atvirkščiai, minimalistiniuose interjeruose bendrame aplinkos “kontekste” stengiamasi židinio pernelyg neišryškinti. Židinio dekoras derinamas prie bendros stilistikos, paprastai naudojamas artimos spalvos (kai kuriais atvejais- kontrastingos). Apdailai naudojamos kokybiškos medžiagos, kurios derinamos prie visumos, dažnai pasirenkamas stiklas, dekoratyvinės plytelės, arba moderni dažymo tecnika.


Moderniuose interjeruose dažniausiai pasirenkami ištobulintų tecnologijų ir šiuolaikinio dizaino židiniai. Dažnai jų formos lakoniškos, tačiau įvairios ir netikėtos. Taip pat tokiuose interjeruose derinami įvairūs pakabinami židiniai. Apdailai gali būti naudojamos įvairios medžiagos - metalas, stiklas, keramikinės plytelės, skarda, plienas ir t.t.


Na, o tiems, kurie savo namus kuria be profesionalų pagalbos ir griežtai nesilaiko stiliaus rėmų, patariame rinktis visiems interjerams tinkantį variantą -  elegantišką ir kuklų židinį su minimaliu kiekiu detalių, kurias galima nesunkiai atnaujinti. Galbūt Jūsų poreikius atitiks krosnelė, kuri yra šiuolaikiška alternatyva židiniui. Krosnelės ypač tinkamos, kai norima šį šilumos šaltinį įrengti jau esančiame interjere. Šiuolaikiška, kompatiška krosnelė, gali iš esmės atnaujinti interjerą, tapti centrine namų ašimi, stilinga detale.


Kaip dekoruoti erdvę prie židinio?

Pirmiausia siūlome eksperimentuoti spalvomis, kurios  yra galingas namų dekoro įrankis. Pasirinkta spalva išryškinus plotą aplink židinį galima suteikti visiškai naują įspūdį visai kambario erdvei. Siekiant sustiprinti šį įspūdį, galima pasirinkti kontrastingas


Efektingai ir įdomiai atrodys namai, jei sieną, kurioje įmontuotas židinys dekoruosite įvairiais prie bendro interjero priderintais raštais, motyvais, plytelių mozaika, ar stilizuotu piešiniu.


Jei nemėgstate kontrastų ir spalvų įvairovės, galima visą erdvę aplink židinį dekoruoti ta pačia spalva, o siekiant išvengti monotonijos - apdailai pasirinkti įdomesę dažymo techniką,  medžiagas ar tekstūras.


Praktiškas variantas- pasirinkti universalų židinio variantą, minimalų erdvės dekoravimą, o siekiant gauti išbaigtą vientisą ir savitą įspūdį – žaisti papildomomis detalėmis (ant židinio lentynos pastatyti savo mėgstamus interjero aksesuarus, padėti stilingą malkų dėžę, priderinti židinio įrankius ir pan.).

Eklektikos stiliaus mėgėjų namuose dažnai pasitaikantis variantas- akcentuojant židinio erdvę, virš jo pakabinamas dekoratyviais rėmais puoštas veidrodis. Tokiu būdu dar  labiau išryškinama ši vieta, o veidrodyje atsispindinti šviesa įneša žaismingumo ir dinamikos visai patalpai.


Įkomponavus stilingą, prie židinio derančią lentyną, ji pasitarnaus kaip  tinkama vieta eksponuoti paveikslams, šeimos nuotraukoms. Tokiu būdu nereikės gręžti sienos, lengva bus pakeisti kolekciją. Svarbu pasirinkti spalviškai pritaikytus, tinkamo dydžio rėmus, bei pačias kolekcijas. Taip pat ant čia galima eksponuoti mėgiamus meno kūrinius, skulptūrėles, vazas. Svarbu neprarasti saiko ir stengtis, kad šios detalės derėtų tarp savęs stilistiškai.


Taip pat svarbu pasirūpinti grindų apsauga prie židinio. Dažniausiai naudojamas stiklas, tačiau galima nedidelį grindų plotą prie židinio dekoruoti  ir kitomis ilgaamžiškomis ir praktiškomis medžiagomis - plytelėmis, akmenukais, ar jų intarpais.

Prie degančio židinio kartu įsivaizduojame ir kvepiančią malkų krūvelę. Svarbu iš karto apgalvoti kur jas laikysite - galbūt suprojektuosite tam skirtą nišą po židiniu  ar šalia jo. Jei tokių vietų nenumatėte, pasirinkite mobilią stilingą malkų dėtuvę, kuri taps paskutiniu akcentu prie jaukaus namų šilumos simbolio.

domoplius.lt

domoplius.lt