Kiekviena šeima turi savo metodų kaip kovoti su netvarka - besikaupiančia šūsnimi dokumentų ir sąskaitų, daugybės daiktų sutalpinimu ankštose patalpose, nuolatinės švaros palaikymu ir pan. Tačiau dažnai namų tvarkymas kelia neigiamas asociacijas apie nuovargį, skubėjimą ir stresą. Jei turite prisikaupusią krūvą dokumentų, patiriate stresą išsiruošdami rytais iš namų, ar  nuolat ieškote automobilio raktelių, pasinaudokite bent keliomis idėjomis, kaip organizuotai tvarkyti namus: 


• Svarbiausia taisyklė - atsikratykite daiktais kurių nenaudojate. Nustatyta, kad mes nenaudojame 80 procentų daiktų, kuriuos saugome. Nereikalingi daiktai užima vietą ir sukelia netvarką, jiems tvarkyti sugaištame laiko. Išmeskite pasenusias kosmetikos priemones, nebepataisomus daiktus, nenešiojamus drabužius, nereikalingus suvenyrus ir t.t.
• Mokinkite šeimos narius tvarkyti savo betvarkę, pvz. jei paėmei- padėk atgal, jei atidarei- uždaryk, jei numetei - pakelk, jei išpurvinai- sutvarkyk ir taip toliau.
• Visus kambarius tvarkykite organizuotai, pagalvodami kaip visiems daiktams surasti nuolatinę vietą, tvarkymui sugaišti mažiau laiko ir pasiekti geresnį rezultatą. 

Virtuvėje: 

1. Ant virtuvės darbastalio laikykite tik tuos daiktus, kuriuos naudojate kasdien.
2. Likusius daiktus laikykite stalčiuose ir spintelėse, suskirstę pagal kategorijas – lėkštės, puodeliai, plastikinės dėžutės, vaikų indeliai, virtuviniai prietaisai ir pan.
3. Panašius maisto  produktus  (pvz. kruopas, makaronus) laikykite šalia – bus visada paprasčiau įvertinti atsargų kiekį. Laikykite dažniau naudojamus maisto produktus lengviau pasiekiamose vietos, o rečiau naudojamus  - sudėkite atokiau.


4. Ant darbastalio laikykite tik tuos prieskonius, kuriuos naudojate kasdien, kad jie būtų po ranka. Juos sudėkite į gražų prieskonių stovą ar dėžutę. Likusius prieskonius laikykite spintelėje ar stalčiuje. Priekyje sudėkite tuos, kuriuos naudojate dažniausiai, o likusius – toliau.


5. Vietoj daugybės plastikinių maišelių įsigykite kelis tvirtus daugkartinio naudojimo maišelius.
6. Įpraskite reguliariai peržiūrėti produktus šaldytuve ir išvalyti jį . Išmeskite pasenusius ir nebevalgomus maisto produktus.
7. Matomoje vietoje laikykite tik tas receptų knygas, kurias nuolat naudojate. Jei turite kolekciją iš žurnalų iškirptų receptų, nusipirkite segtuvą kuris tiktų prie virtuvės interjero. Suklijuokite receptus ant popieriaus lapų, sudėkite juos į plastikines įmautes ir susekite į segtuvą, skirtukais atskirdami patiekalų grupes  -  pvz. pusryčiai, sriubos, karšti patiekalai ir pan.


8. Maisto pirkinių sąrašą pildykite tokiu principu - pasižymėkite produktus kaskart, kai jie pasibaigia, taip pat numatykite meniu kelioms dienoms į priekį ir įtraukite reikiamus ingredientus. Pirkinių sąrašą prikabinkite ant šaldytuvo, arba pildykite specialią pirkinių programėlę savo išmaniajame telefone. Sąrašą sudarinėkite pagal produktų kategorijas ir atsižvelgdami į prekių išdėstymą parduotuvėje, taip apsipirkimui sugaišite mažiau laiko.


Vonioje:

9. Muilą, dušo žėlę, šampūną ir kitus dušo reikmenis laikykite nuolatinėje vietoje - prie sienos pritvirtintoje lentynėlėje dušo kabinoje.
10. Norėdami išlaikyti švarias dušo dureles, kaskart kai baigiate praustis, nuvalykite jas stiklo valytuvu. 
11. Pakabinkite kabliukus rankšluosčiams ir chalatams ant vonios sienos ar ant vidinės durų pusės. 
12. Virš tualeto pakabinkite papildomą lentyną tualetiniam popieriui ir pan. 
13. Jei vonios spintelėse nėra pakankamai vietos atsarginiams rankšluosčiams, susukite juos į ritinėlius ir padėkite į dekoratyvius krepšelius prie dušinės ar vonios, ar ant tualeto lentynėlės.


14. Kosmetiką, papuošalus, dekoratyvias plaukų priemones ir kitus palaidus daiktus laikykite stalčiuose. Šių daiktų laikymui gali pasitarnauti padėklai skirti, virtuvės įrankiams laikyti. Tiesiog pasirinkite tinkamo dydžio pagal vonios stalčių išmatavimą. 


15. Nepirkite naujų kosmetikos ar higienos priemonių, kol neišnaudojote senų. 
16. Vonios stalčiuje pritvirtinkite magnetinę juostelę, prie kurios kabinkite pincetą, nagų karpymo replytes, žirklutes ir pan.
17. Rečiau naudojamas kosmetikos priemones - pvz. plaukų laką, plaukų džiovintuvą ir pan. laikykite atskiroje dėžutėje su rankenomis po vonios spintele. Prireikus išsiimkite dėžutę su šiais reikmenimis, o panaudoję - padėkite atgal.
18. Skaitomus žurnalus laikykite dekoratyviame žurnalų stove ar krepšyje. Papildydami naujais žurnalais, išimkite perskaitytus senus, taip stovas nepersipildys.

Drabužinėje/spintoje:

19. Padėkite krepšį drabužinėje nešvariems skalbiniams sudėti.

 
20. Surūšiuokite, sudėkite į maišelius drabužius, kurių nebenešiojate, jie tapo nebemadingi, nebetinka, ar pastaraisiais metais jų nebenešiojote - padovanokite juos vargingai gyvenantiems pažįstamiems ar labdarai. Taip pat pasielkite su batais, kurių nenešiojate.
21. Dėvimus drabužius surūšiuokite pagal sezoną. Sudėkite dabartinio sezono drabužius į lentyną, kurią jums patogiausia pasiekti. Nesezoninius dėkite į viršutines lentynas arba laikykite kelioniniuose lagaminuose.
22. Spintoje grupuokite drabužius pagal kategorijas: darbiniai, kasdieniniai, išeiginiai  ir pan. 
23. Surinkite nenaudojamas vielines pakabas ir išmeskite jas ar panaudokite perdirbimui.
24. Pakabinkite šalikus, skareles ant pakabos, taip pat sukabinkite kaklaraiščius, ir diržus.


25. Naudokite batų stovus, lentynėles, kad galėtumėt palaikyti tvarką. Nelaikykite visų savo batų vienoje krūvoje. Atrinkite sezoninius batus, o ne sezoninius ir išeiginius - išvalykite ir užkelkite aukščiau.
26. Pritvirtinkite kabliukus spintoje, ant kurių galėtumėte kabinti rankines, daugkartinius pirkinių krepšelius, kepures.
27. Drabužius, kuriuos norite išsaugoti, tačiau retai naudojate, sudėkite į vakuuminius maišus. Tokie maišuose drabužiai yra suspaudžiami, užima mažiau vietos ir juos patogiau laikyti po lova ar spintoje.
28. Patalynę grupuokite pilnais komplektais, taip sugaišite mažiau laiko ją keisdami.

Vaikų kambaryje:

29. Vaikų kambaryje įrenkite daug lentynų, stalčių. Ant kiekvieno stalčiaus užrašykite, kas yra jo viduje, taip mažieji bus pratinami palaikyti tvarką. 


30. Pakabinkite knygų lentyną ir padėkite vaikams susidėti joje visas savo knygas.
31. Įsigykite dekoratyvią žaislų dėžę ant ratuku. Ji labai pravers greitam kambario sutvarkymui.


32. Susitarkite su vaikais, kad visa šeima valgo ir užkandžiauja virtuvėje.
33. Daiktus, kurių nenorite, kad vaikai pasiektų, sudėkite aukštai į lentynas. Pavyzdžiui, didesnius ar nesezoninius rūbus ir batus sudėkite į dėžes ir padėkite į aukščiausią lentyną.
34. Pastatykite šiukšlinę ir mokinkite vaikus išmesti šiukšles, likusias po jų rankdarbių ar žaidimų.
35. Padėkite atskirą krepšį nešvariems vaikų drabužiams. Virš jo pritvirtinkite krepšinio lanką, ir nešvarių drabužių tvarkymas taps linksmu žaidimu. 
36. Paaugusiems vaikams nupirkite asmeninius laikrodžius su žadintuvu ir išmokinkite juo naudotis. 

Bendri patarimai:

37. Padėkite savo piniginę, rankinę, mobilųjį telefoną į nuolatinę, tam paskirtą vietą, kad visada žinotumėt kur jie yra. Naudokite raktinę, kur kiekvienas šeimos narys pasikabintų raktus.


38. Padėkite dekoratyvius krepšelius ant kavos stalelių, juose laikykite distancinius TV pultelius.
39. Ant rašomojo stalo padėkite dėžutę dokumentams, mokesčių lapeliams, sąskaitoms ir pan. Reguliariai ją  peržiūrėkite ir sutvarkykite (apmokėtas sąskaitas, kurias reikia saugoti, sekite į segtuvus, nereikalingus dokumentus - išmeskite).
40. Ant šaldytuvo ar kitoje matomoje  vietoje įrenkite šeimos pranešimų centrą, kur pildytumėt pirkinių sąrašus, priminimus, numatomus įvykius ir kt. informaciją. 


Pritaikius bent keletą idėjų, namai taps tvarkingesni ir daugiau likusio laiko galėsite skirti sau ir savo šeimai. Tvarkykitės kasdien po truputį, taip nepervargsite ir tvarkymasis neatrodys toks nemalonus ir nuobodus darbas.

 

 

 

 

 

 

domoplius.lt

domoplius.lt