Visiems įprasta ir žinoma, kad saulės moduliai turi būti juodi, kad galėtų sugerti kuo daugiau spindulių. Kuomet saulės infraraudonieji spinduliai pasiekia modulio paviršių jie iš jo išbombarduoja elektronus, kurie laidininkais yra perduodami į inverterius.

Tačiau kas būtų jei visi saulės moduliai būtų permatomi ir juos būtų galima naudoti absoliučiai visur, kadangi jie nė kiek netrukdytų – statyti ant langų, naudoti ant pastatų sienų, dėti ant mobiliojo telefono ekrano?Permatomus saulės modulius pagaminti bandyta jau ilgą laiką. Dažniausiai tai buvo siekiama mažinant visas modulio sudedamąsias dalis. Tačiau „Ubiquitous Energy“ inžinieriai sugalvojo, kaip sukurti modulį, kuris praleidžia matomus Saulės spindulius ir kaip panaudoti nematomus (infra ir ultra – spinduliuotes). Įprastų saulės modulių efektyvumas šiuo metu yra apie 25-30%. Permatomų saulės modulių efektyvumas siekia 18-22%. Tačiau reikia atkreipti dėmesį į tai, kad galimybė ir teritorijos, kur galima panaudoti permatomus saulės modulius yra žymiai didesnės. Pradžioje norima šiuos modulius panaudoti išmaniuosiuose telefonuose ir planšetėse taip sukuriant mobiliuosius įrenginius, kurių niekada nereikės krauti.

Tačiau kas jei šie moduliai būtų panaudojami didesniais mąstais? Pasaulyje pilna dangoraižių ir aukštų pastatų, kurių vertikalioji teritorija nenaudojama. Panaudojus šią technologiją dangoraižiuose, ypač miestuose, turinčiuose jų daug, būtų galima kardinaliai pakeisti miesto energetikos infrastruktūrą. 


Būtina paminėti, kad Lietuva saulės modulių pramonėje neatsilieka, mūsų šalyje yra netgi 2 gamyklos, gaminančios modernius saulės modulius: UAB Solet Technics ir UAB Via Solis. Antroji įmonė, UAB Via Solis taip pat gamina ir minėtus permatomus saulės modulius, kuriuos planuoja plačiai panaudoti ir architektūroje – statant naujus ir modernizuojant senus pastatus.

Šie saulės moduliai turėtų greičiau paplisti ir išpopuliarėti rinkoje, nes stiklas yra geresnis šilumos laidininkas nei plastikas, naudojamas galinėje standartinių modulių pusėje bei modulio gamybos metu yra naudojama speciali laminavimo plėvelė eliminuojanti potencialią žalą saulės elementams.

 

Karolis Bužinskas

Karolis Bužinskas Atsinaujinančios energetikos ir aplinkos apsaugos inžinierius bei inovacijų antrepeneris. www.aaae.lt įkūrėjas, GreenUp.lt direktorius.