Energetika, jėgainės, elektrinės – priimta, kad visos šios technologijos turėtų būti masyvios, metalinės ir neturėtų atrodyti gražiai bei stilingai, tačiau taip nėra. Atsinaujinanti energetika yra švari energijos rūšis, kurios modernumas gali būti perteiktas ir žmonėms patraukliu pavidalu. Norime pateikti keletą pavyzdžių, kaip atsinaujinanti energetika gali sujungti modernias technologijas ir estetiką.


1. Bendruomenės vėjo jėgainė Viktorijos regione.

"Hepburn Wind" yra pirmoji bendruomenės nupirkta vėjo jėgainė Australijoje į Pietus nuo Daylesford'o, Viktorijos regione iš daugelio turimų. Vėjo jėgaines valdo beveik 1900 organizacijų narių, daugiau nei pusė jų yra vietiniai gyventojai. Pelnas, gautas iš vėjo jėgainių yra investuojamas į bendruomenės projektus ir planuojama taip per ateinančius 25 metus investuoti 1 mln. Australijos dolerių. 

Taip pat gavusi papildomų lėšų bendruomenė nusamdė dailininką, kad jis pagražintų jų vėjo jėgainę.


2. Disnėjaus parkas planuoja statyti saulės modulių parką, kuris atrodytų kaip Peliukas Mikis.

Walto Disnėjaus parkas Floridoje nusprendė pastatyti kažką naujo savo parke, taigi "Duke Energy" jiems pasiūlė pastatyti saulės modulių parką aplink kelią, o bendras parko vaizdas atrodys kaip Peliukas Mikis. Visą jėgainių parką sudarys 48.000 saulės modulių, kurie bus sustatyti į 3 ratus ir juose bus matomas žymiojo Peliuko Mikio atvaizdas.


3. Tylusis 'Vėjo medis'. 

Šis projektas buvo sukurtas Prancūzijoje ir pritaikytas miestų erdvėms, kuriose triukšmas ir estetika yra itin svarbu. Šis vėjo medis yra beveik 10 m. aukščio ir jį galima pamatyti Britanijoje, Šiaurės Vakarų Prancūzijoje. Kiekvienas šio medžio lapas yra sudarytas iš nedidelių lengvų vėjo jėgainių, kurios sukasi neatsižvelgiant į vėjo kryptį.


4. Dubajaus saulės palmės.

Tokių 'palmių' Dubajuje greitai bus per 100, jas stato kompanija "Smart trees". Šios 'palmės' suteiks pavėsį, nedidelį parką, wifi ir telefono krovimo stoteles, be to, kad gamins elektros energiją. Šios 'palmės' kūrėjai teigia, kad savo mobilųjį įrenginį bus galima pakrauti 2,5 karto greičiau nei įprastai.


5. 'Solar Impulse' lėktuvas.

Šis lėktuvas yra  saulės energetikos šedevras, kuris 2015 metais apskrido visą pasaulį naudodamas tik saulės energiją. 'Solar Impulse' gali būti ore ir dieną ir naktį be lašo degalų. Lėktuvo sparnai yra ilgesni nei lėktuvo Boeing 747, juose sumontuota 17.000 saulės celių, kurios krauna baterijas esančias lėktuve.


6. BMW saulės pastogė.

Jei jau planuojate pirkti elektromobilį, tai kam jį krauti iš įprastų kištukų, kuriuose elektra atsiranda iš iškastinį kurą deginančių įmonių? BMW sukūrė šią saulės pastogę, kurioje statomas elektromobilis ir kraunamas naudojant švarią saulės energiją.


7. Saulės jachta.

'Turanor Planet Solar' yra pati didžiausia vien tik saulės energiją naudojanti jachta pasaulyje. Ši jachta nėra vien tik graži, ji taip pat yra pirmoji vien tik saulės energiją naudojanti jachta, apiplaukusi visą planetą. 512 kvadratinių metrų saulės celių krauna dvi 8,5 tonas sveriančias baterijas jachtos apačioje.


8. Spalvingiausia vėjo jėgainė.

Vokietis, Host Glasker, nusprendė, kad vėjo jėgainės yra per baltos ir neįdomios, taigi jis pradėjo savo meno projektą - Aero menas, skirtą vėjo jėgainių atsiradimui ir naudai. Taip jis perdažė 2 vėjo jėgaines, kurių dabar neįmanoma nepastebėti.

Karolis Bužinskas

Karolis Bužinskas Atsinaujinančios energetikos ir aplinkos apsaugos inžinierius bei inovacijų antrepeneris. www.aaae.lt įkūrėjas, GreenUp.lt direktorius.